Flora mediterranea

Objevte, které exotické druhy rostlin dokáží prosperovat
i v pražské kotlině.

Vůně Chorvatska, pro Čechy dobře známá, nemusí zůstat jen vzpomínkou nadovolenou u moře. Nezaměnitelné aroma fíků, rozmarýnu, cistů či ožanky můžete okusit i u nás v Malešicích pod širým nebem.

Mnohé z jmenovaných druhů snášejí i české zimy, obzvláště ty pražské z posledních let. Nezbytnou ochranu proti zimním holomrazům zajistí řádná přikrývka chvojím, textilií či bublinkovou fólií. Pokud tedy vyberete výhřevné slunné místo s dobrou drenáží, podobné tomu před naším novým skleníkem, dočkáte se i vy bohaté sklizně čerstvých fíků.

 Subtropickou květenu ovšem neobjevíme pouze na břehu Jadranu. Mnoho u nás představovaných druhů pochází ze Severní i Jižní Ameriky, Asie, Tasmánie či Afriky. Právě v horách malého ostrova Tasmánie jižně od břehů Austrálie padá často sníh a panuje po mnoho dní mráz. Tento původ dává druhu Eukalyptus gunnii předpoklad přežití za dobré péče i v českých zimách. Pohlaďte jeho stříbřité listy a užijte si známou eukalyptovou vůni.

Smokvoň Ficus carica, lidově nazývanou fíkem, zde představujeme v několika odrůdách, fialovoplodých i žlutoplodých. V pozdním létě můžete přijít ochutnat. 

Granátové jablko (Punica granatum) neboli botanicky správně marhaník obecný není jen ovocnou dřevinou, ale v odrůdě ´Nana´ i úhledným kompaktním keříkem zasypaným červenými květy a později i oblíbenými plody. Tuto zakrslou varietu často tvarují pěstitelé bonsají.