Kapradiny

Skloňte zrak, nevzývejte okázalost a hledejte ve stínu údolí
jemnost textur…

Chladivá vlhká zákoutí vzácně prozařovaná paprsky slunce. Tento komfort nabízí malešický park se stoletými stromy kolem potoka nejen člověku, ale i vegetaci. I my využíváme těchto míst pro pěstění rozsáhlé kolekce známých kapraďorostů, které taková stanoviště milují.

Sbírka čítá druhy nejen české květeny, ale i celého pásu mírného a subtropického klimatu. V parku narůstá spontánně na mnoha vlhkých, ale i sušších místech kapraď samec. Zastupuje jeden z našich nejběžnějších domácích rodů. Snadno jej rozpoznáte dle rozmnožovacích orgánů na rubu listů ve tvaru kuliček. Zahradnický svět mimo to „stvořil“ i mnohé kultivary atraktivní bizarními tvary. Například odrůdu ´Linearis Polydactylon´ s úzkými úkrojky listů naleznete vysazenou u zdi naproti rybníku. Kultivar ´Cristata´ má naopak konce listů zmnožené do jakýchsi hřebínků.

Kromě domácích druhů pěstujeme i druhy cizokrajné, jako je červeně rašící japonský Dryopteris erythrosora či západoevropský Dryopteris affinis. Velice vzácně v českých lesích naleznete neobvyklou kapradinu jelení jazyk celolistý.

Příhodné jméno vypovídá o jeho vzhledu netradičním pro evropské kapradiny. V parku roste na mnoha místech. Kolem potoka, mezi pěnišníky či hortenziemi anebo tam, kde je mu to z přírody vlastní – na vápencové skalce v alpinu.

Zajímavou strategii dvoutvarých listů zvolil pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris). Celou zimu jeho trsy okrašlují zaschlé plodné listy, které s oblibou sklízejí naši floristé do svých aranží. Jméno poeticky ukazuje napodobenství letních listů s pštrosími péry. Bohatý porost naleznete nedaleko vřesoviště.