Svět u vody

Nechme se vézt tichými meandry i zurčícími vodopády
Malé Rokytky k zrcadlu rybníka s ostrovem…

Voda do zahrady přináší vždy život, rozruch, pohyb, zvuk i chladivou vlhkost. Díky potoku Malá Rokytka a jeho zahrazení v podobě rybníka užívá park všech jmenovaných atributů. Několik kaskád na jeho toku dodává místu zvuk a ukazuje křišťálově čistou vodu, tak překvapivou v pražském prostředí. Rokytka zde svou pouť Prahou začíná, a nikdo tak její vody nestihl poskvrnit. Voda však prospívá nejen lidským emocím, ale i mnohým rostlinám.

V prameništi u skalky i na začátku toku Malé Rokytky najdete přímo v řečišti bohaté porosty vachty trojlisté (Menyanthes trifoliata). V našich krajinách je to vzácná bylina podmáčených luk. Zajímavé listy na jaře doplní bílé květy neobvyklé jakýmsi vnitřním třásněním. Naši předkové ji používali jako léčivou rostlinu proti mnoha neduhům.

Obřími listy, snad největšími mezi trvalkami našich zahrad, ohromí barota rukávovitá (Gunnera manicata). Kromě své velikosti zaujme i výraznými žebry na rubové straně listů, navíc ozbrojené malými ostny. Vzhledem k původu v Jižní Americe přináší pěstování v České republice mnoho komplikací. Zimní ochrana před mrazem a nadměrnou vlhkostí je nezbytností. Pěstitelský úspěch zajistí vhodné umístění v zahradě s dostatečně vlhkým prostředím a kvalitní půdou. V parku jsme jí proto vybrali místo na břehu potoka ve stínu stromů nedaleko vřesoviště.