EUROFLEURS 2023

Na konci srpna 2023 se konal ve Slovinsku Eurofleurs 2023, evropská juniorská floristická soutěž, pořádaná vždy jednou za čtyři roky v některé z evropských zemí. Česká republika měla díky Svazu květinářů a floristů ČR a také díky Střední odborné škole Jarov svého reprezentanta.

Naši republiku v letošním ročníku, který se konal v překrásném prostředí Arboreta Volčji Potok, reprezentoval Filip Hrouda s asistentkou Eliškou Weigrichtovou. Přípravy probíhaly za finanční podpory Svazu květinářů a floristů ČR a Magistrátu hlavního města Prahy pod vedením našich učitelek odborného výcviku Marie Weigrichtové a Elišky Součkové.

Dokonalou technickou podporu zajistil Petr Žáček a svou odbornost a zkušenosti předávala Karolína Dlouhá Žáčková. Odborné rady a počáteční organizaci poskytla také Ing. Klára Franc Vavříková. Celkovou organizaci pobytu ve Slovinsku perfektně obstaral Ing. Vojtěch Zahradník za Svaz květinářů a floristů ČR. Mistrovství probíhalo ve venkovních prostorách, kde hotová díla zůstávala vystavena na místě pro návštěvníky arboreta.

Celkem se soutěžilo v pěti disciplínách:

1. Stromy jsou naši přátelé – florální objekt

2. Letní snění – volně vázaná kytice

3. Romantický piknik na rozkvetlé louce – florální objekt

4. Legenda o červených a bílých růžích – svatební kytice

5. Nic nemůže uhasit plameny lásky – plující aranžmá, které bylo tajnou disciplínou

Všichni účastníci měli k dispozici stejný materiál ve všech disciplínách kromě svatební kytice a museli se držet přísných pravidel. Nejlépe se Filip Hrouda umístil ve třetí disciplíně a to na čtvrtém místě, dále se umístil na šestém místě v první kategorii. Celkově skončil jako jedenáctý v Evropě, což se sice na první pohled nemusí zdát jako velký úspěch, ale náš žák je jedenáctý nejlepší florista v Evropě – a to přece velký úspěch je!

Celý tým získal mnoho cenných zkušeností, a protože všichni byli na evropské soutěži poprvé, věříme, že nabrané zkušenosti dále zúročí.