Sklenář

(36 – 62 – H/01)

Charakteristika oboru

Historie sklenářství, jako uměleckého řemesla, sahá až do středověku. Sklenářství je převážně ruční práce s velmi křehkým materiálem a tak vyžaduje citlivost, zručnost a dovednost. Nutná je také určitá dávka vkusu a znalostí v oblasti umění a to vše se spojí v harmonický celek.

V průběhu studia se žáci seznamují s řezáním tabulí skla na požadovaný rozměr podle výkresové dokumentace nebo zaměření v místě rekonstrukce, zasklíváním oken a dveří do dřevěných i plastových rámů, tmelením skel tmelem a silikonem, prací se zasklívacími profily, zasklíváním celoskleněných stěn a příček a prací s profilovaným sklem.
V průběhu studia se zdokonalují v technologiích řezání skla, broušení hran a fazet, vrtání otvorů a vyřezávání různých tvarů podle šablon. Zvláštní kapitolou je pak lepení akvárií různých velikostí a tvarů, úprava, rámování a montáž zrcadel.

Příprava žáků probíhá v týdenních blocích (teorie, praxe). Při výuce odborných předmětů získají vědomosti, které si prakticky procvičí v odborném výcviku. Absolventi, kteří úspěšně vykonají závěrečnou zkoušku, se mohou ucházet o přijetí na nástavbové studium.

Uplatnění

Úspěšné zvládnutí tohoto vzdělávacího programu umožní absolventům uplatnění především při výkonu povolání sklenář . Pracují na pozici zaměstnance, podnikatele i živnostníka.

Učební plán ke stažení – (PDF)