PŘEDNÁŠKA PŘEDSEDY SEKCE ZELENÉ STŘECHY ING. PAVLA DOSTÁLA

Naše škola drží krok s dobou a učí žáky technologiím, které jsou „trendy, in and cool“. Současnou společností rezonují hesla modrozelená infrastruktura, zadržování vody v krajině, omezování tepelných ostrovů apod. A právě zahradníci mohou svým řemeslem výrazně zlepšit život ve městech pomocí technologií, jako jsou zelené střechy či zelené fasády.

Proto jsme s radostí přijali nabídku na přednášku toho nejpovolanějšího, ing. Pavla Dostála, předsedy sekce Zelené střechy při profesním svazu Zakládání a údržba zeleně. Pan Dostál mimo to reprezentuje Českou republiku ve funkci víceprezidenta v evropské organizaci pro zelené střechy European Federation of Green Roof Associations – EFB.

To že p. Dostál není jen výborným diplomatem a teoretikem dokázal na mnoha příkladech realizovaných zelených střech ve své firmě GreenVille. A že se měl čím pochlubit! Mnoho střech realizovaných pod jeho vedením již získalo první příčky v soutěži Zelená střecha roku. I naše škola se s ním ocitla v roce 2023 na pódiu při vyhlašování cen, kdy jsme získali druhé místo za školní edukační střechu v našem jarovském areálu.

Pavel žáky třetích a čtvrtých ročníků oslovil nejen novinkami ze světa na příkladech biofotovoltaických či biotopových střech, ale i svým přístupem k mladým lidem, kdy během přednášky interaktivně používal komunikační kanály dotazníků v QR kódech. Žáci, díky jim blízkým aplikacím snadno a s velkou účastí vznášeli bez ostychu mnoho dotazů odborných, ale i osobních „na tělo“ z oblasti prosperity mladé zahradnické firmy.