STARÉ KRAJOVÉ ODRŮDY
Kalvil červený podzimní, Syreček uhřetinský, Kardinál žíhaný, Punčové, Panenské české, Mazánkův zázrak, Libernáč vinický …….. to je jen pár malebných jmen starých krajových odrůd jablek. Tyto a mnoho dalších odrůd jablek a hrušek jsme viděli na výstavě v Domě ochránců přírody v Praze Michli.
V pátek 1. 12. 2023 jsme měli domluvenou exkurzi a přednášku pro třídy oboru zahradnictví (nástavbové – první a druhý ročník) a zahradník (2 CZ). Po přivítání inženýrem Martinem Lípou jsme zažili odborné provedení starými odrůdami od zkušeného pomologa ing. Z. Buzka. Ať vzal do ruky jakýkoli plod, nádherně popsal jeho vlastnosti (tvar, barva konzistence), uchovatelnost, jméno odrůdy a také, kdy vznikla daná odrůda či kdo ji vyšlechtil. Byly zde odrůdy z i ze šestnáctého století. Výklad byl doplněn i degustací, abychom měli představu o chuťových vlastnostech těchto odrůd. Výklad doplnil ing. V. Ptáček. Oba pomologové se shodli, že plody nových odrůd, které známe z obchodů, jsou velké, krásné, jeden plod jako druhý, ale chuťové vlastnosti jsou celkem univerzální oproti rozmanitosti starých odrůd.
Na dvoře objektu (za mírného sněžení) naši žáci předvedli získané vědomosti z morfologie, když ing. Buzek ukázal stromek z ovocné školky. Správně určili kořeny, kmínek, ale i místo roubování, větevní kroužek.
Dnes máme mnoho dekoračních prvků pro dekorace, ale dříve využívali lidé o mnoho více darů přírody. A právě ovoce sušili a kromě mlsání tyto sušené celé plody či křížaly využívali na tvorbu postav – hlavně čertů, či polazů, vrkočů nebo řetězů. Tyto výrobky pro výstavu zhotovili žáci naší školy na zahradnické praxi.
Všichni, kteří se podílí na udržování těchto odrůd nám prozradili, že u některých odrůd jsou na našem území jen tři stromy. Jejich práce je tedy i tyto odrůdy namnožit a přenechat dalším generacím. Držme jim palce.