STŘÍBRNÁ MEDAILE V SOUTĚŽI ZELENÁ STŘECHA ROKU 2023

Profesionální sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně již deset let vyhlašuje soutěž o nejlepší zelenou střechu roku.

Naše škola před dvěma lety ve spolupráci s firmou Gabriel s.r.o. a žáky školy začala s přeměnou nevyužívané střechy s betonovými dlaždicemi na zelenou oázu. Naše zelená střecha nepřináší jen tradiční ekologickou a relaxační funkci, ale především vzdělávací. Střešní zahrada střední odborné školy navazuje na internetovou kavárnu a domov mládeže, ze kterých je možné na terasu vstoupit, a proto terasa slouží nejenom jako pobytová, ale i jako relaxační. Plocha je koncipována jako edukační pro výuku nejen zahradnických oborů, ale i stavebních – například truhlářů a instalatérů.  Proto je rozvržena na mnoho dílců v podobě včelích pláství, kdy v každé buňce je jiná skladba vegetace na vegetačních souvrstvích založených s využitím různých materiálů a substrátů pro střešní zahrady. V podobě včelích pláství se ukrývá různá rostlinná i technologická skladba. Každá buňka má jiné řešení. Žáci se tak mohou seznámit s většinou technologií a materiálů používaných pro zelené střech v ČR.

A právě tato originální myšlenka vynesla naši střechu na přední příčku v soutěži!