EXKURZE NA STAVBU TIMBER PRAGUE

Dne 25. 6. 2024 proběhla exkurze na stavbu Timber Prague ve Stodůlkách určená žákům předposledního ročníku maturitního oboru Dřevostavby. 

Společnost UBM Development realizuje v rámci projektu Timber Praha první dřevěné vícepodlažní bytové domy v novodobé historii v Praze. Čtyři bytové domy, které měli žáci možnost si prohlédnout, jsou součástí rezidenčního komplexu Arcus City.

Žákům byl představen konstrukční systém stavby, skladby jednotlivých částí z hlediska prostupu tepla, akustiky i požární odolnosti. Obdivovali kromě precizního zpracování pohledových částí, dřevěného obložení v interiéru i exteriéru, také možnost si v nedokončených částech prohlédnout skladby konstrukcí a různé fáze dokončení.

Také měli možnost si prohlédnout stavbu doslova od sklepa až po střechu. V suterénu diskutovali o rozvodech, technické místnosti, systémech vytápění a záložním systému. Viděli několik různě velkých bytových jednotek v různém stupni dokončení a také vzorový dokončený byt. Následně vystoupali na střechu, kde řešili nutnost dřevostavby chránit před vlhkostí, možnosti střešních krytin, hydroizolací a technologií umístitelných na střechu.

Exkurze byla zajímavá pro žáky téměř maturitních ročníků, také proto, že v příštím školním roce ve svých týmových ročníkových pracích navrhují skladby jednotlivých konstrukcí pro konkrétní dřevostavbu, upravují dispozice domu a věnují se i designu dřevostavby. Navíc si v odborné diskusi prověřili nabyté znalosti z výuky o dřevostavbách.