Sklenářské práce

(36 – 62 – H/01)

Charakteristika oboru

Historie sklenářství jako uměleckého řemesla sahá až do středověku. Sklenářství je převážně ruční práce s velmi křehkým materiálem, a tak vyžaduje citlivost, zručnost a dovednost. Nutná je také určitá dávka vkusu a znalostí v oblasti umění, cit pro harmonii.

V průběhu studia se žáci seznamují s řezáním tabulí skla na požadovaný rozměr podle výkresové dokumentace nebo zaměření v místě rekonstrukce, zasklíváním oken a dveří do dřevěných i plastových rámů, tmelením skel tmelem a silikonem, prací se zasklívacími profily, zasklíváním celoskleněných stěn a příček a prací s profilovaným sklem.

V průběhu studia se zdokonalují v technologiích řezání skla, broušení hran a fazet, vrtání otvorů a vyřezávání různých tvarů podle šablon. Zvláštní kapitolou je pak lepení akvárií různých velikostí a tvarů, úprava, rámování a montáž zrcadel.

Uplatnění

Úspěšné zvládnutí tohoto vzdělávacího programu umožní absolventům uplatnění především při výkonu povolání sklenář.

Tříleté a dvouleté učební obory – E

Jde o vyučení s nižšími nároky v oblasti všeobecného a obecně odborného vzdělání, absolventi jsou připraveni pro výkon jednoduchých prací v rámci dělnických povolání. Obory jsou určené především pro absolventy speciálních základních škol nebo pro žáky se specifickými vadami učení.

Učební plán ke stažení – (PDF)